Výsledky výzkumu publikovány v časopise zařazeném do mezinárodní databáze ERIH PLUS.

20.01.2023

V ACTA HISTORICA UNIVERSITATIS SILESIANAE OPAVIENSIS 15/2022 byl publikován výstup výzkumu, který byl realizován v souladu s evropským trendem přechodu k účinnějším a současně šetrnějším metodám desinsekce historických artefaktů a naturfaktů.

Od roku 2020 realizována série testů, které ověřily vliv desinsekce zvýšenou teplotou v termokomoře s přesně kontrolovanou vlhkostí vzduchu. Autoři článku „Posouzení vlivu netoxické desinsekce s využitím zvýšené teploty v přesné termokomoře na tradiční technologie lepení a dřevěné stavební prvky“ Mgr.Markéta Šimčíková (Národní muzeum v přírodě), Mgr.Antonín Šimčík (Sobic z.ú., výzkum je řešen v rámci interního výzkumného úkolu Smart museum) a Ing. Jan Baar, Ph.D. (Mendlova univerzita v Brně, Lesnická a dřevařská fakulta)

Článek vznikl na základě institucionální podpory dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace poskytované ministerstvem kultury a v rámci řešení interního výzkumného úkolu. Jedná se o přesnou termokomoru ATCD 3.0 GreenRestore.